I dette settet har me, som namnet hinter om, henta inspirasjon fra heile kloden. Humla, nøkkelingrediensen i ein IPA, har blitt henta fra heile tre forskjellige verdensdeler.
Motueka og Waimea har me henta fra New Zealand, og bidrar med både sitrustoner som sitron og lime, furu samt tropisk frukt. Fra Tyskland så har me nytta Herkules. Herkules bidrar med spennande toner av blant anna melon og pepper. Cascade er kjent for de fleste som er ein av de mest populære humlesortene fra USA, og bidrar med eit floralt sitruspreg, med b.l.a innslag av grapefrukt.
Kombinasjonen av de humlene gir eit spenstig humlepreg, med søtlige sitrustoner, tropisk frukt med ein liten touch av krydder.
Gjær:Dette settet inneholder 2 pakker US-05. Vi pakker alle ølsett med tilstrekkelig mengde med gjær til brygget. Sterkare ølsett (over 5%) har to pakkar gjær, då er det meininga at man skal bruke begge, for å få ei rask og god utgjæring.
Det er mulig å kjøpe ferskgjær utenom dersom man heller ønsker det.
Enkelte sterkare øltypar krever meir gjær, og man kan då velge å kjøpe fleire pakker, eller lage gjærstarter. Spør oss gjerne om du er usikker på kor mykje gjær du treng!
Ingrediensar:
Våre ølsett inneheld malt, humle i porsjonspakkar, og gjær. Malten knuses ved bestilling.
Humle kjem pakka i porsjonspakningar, slik at du skal sleppe å sitte igjen med restar som ikkje vert brukt.
Oppbevaring: Kverna malt kan oppbevarast tørt i romtemperatur, men humle og gjær bør lagrast kjølig.
OBS: man kan be om å få ølsettet med ukverna malt, dersom man har mølle sjølv. Skriv ein kommentar om dette når du bestiller.
Oppskrift:
Sjå / last ned oppskriftsark her (PDF).
Sjå Framgangsmåte for brygging av ølsett (PDF).
Last ned bryggeskjema her.